Skip to content
Menu
Competitions
Music
Expos
Schedule
About
About Tuck Fest
Contact
FAQ
Food and Beverage
Map
Tuck Fest Insider’s Guide
Vendors
Competitions
Music
Expos
Schedule
About
About Tuck Fest
Contact
FAQ
Food and Beverage
Map
Tuck Fest Insider’s Guide
Vendors
Schedule
Filter By
Type
All Types
Adventure & Obstacle
Bike
Climb
Clinics
Deep Water Solo
Demos
Kayak
Music
Raft
SUP
Swim
Trail Run
Yoga
Day
All Days
Friday
Saturday
Sunday
Friday
Tuck Fest Registration & Packet
Pick-up
5:30 pm - 8:15 pm
Hours for Vendor Village
4:00 pm - 8:00 pm
Whitewater Center Activities
10:00 am - 7:00 pm
All Levels Flow
1:00 pm
Deep Water Solo Competition: Seeding and Open Gym
2:00 pm
Fun Flow Yoga
2:30 pm
Power Flow
4:00 pm
The Dirty Crit Competition: Finals
5:00 pm
Fun Flow Yoga
6:30 pm
The Heavy Heavy
7:00 pm
Night Adventure Race
7:45 pm
Night Trail Race
8:45 pm
Molly Tuttle & Golden Highway
9:00 pm
Saturday
Tuck Fest Registration & Packet
Pick-up
7:00 am - 4:00 pm
Hours for Vendor Village
10:00 am - 8:00 pm
Whitewater Center Activities
10:00 am - 7:00 pm
Tuck Fest Half Marathon and 5K Trail Race
8:00 am
Swim the Ford
8:30 am
Boatercross Competition: Seeding
9:00 am
Bouldering Competition
9:00 am
Power Flow
9:00 am
Flatwater Kayak Race
10:00 am
SUP Yoga
11:00 am
Adventure Architect
11:00 am
Open Level Flow
11:30 am
Raft Race: Guided – Presented by U.S. Coast Guard
11:30 am
Raft Race: Unguided – Presented by U.S. Coast Guard
11:30 am
12K MTB Race
11:30 am
Trail Running 101 presented by HOKA
12:00 pm
Youth Short Track MTB Race
12:30 pm
Deep Water Solo: Athlete Meet & Greet
12:30 pm
Family Adventure Race
1:00 pm
All Levels Flow
1:00 pm
Art In Nature
2:00 pm
Learn to Raft Guide
2:00 pm
Kids’ Yoga
2:30 pm
12K Trail Race
3:30 pm
Baker’s Dozen Kayak Race
4:00 pm
Deep Water Solo Competition: Finals
4:30 pm
Acro Yoga
4:30 pm
Half Dozen SUP Race
4:30 pm
Slow Flow
6:00 pm
Dylan LeBlanc
7:00 pm
Margo Price
9:00 pm
Sunday
Tuck Fest Registration & Packet
Pick-up
7:00 am - 3:30 pm
Hours for Vendor Village
10:00 am - 5:00 pm
Whitewater Center Activities
10:00 am - 7:00 pm
5K Trail Race
8:00 am
Slow Flow
9:00 am
Flatwater SUP Race
9:30 am
Paddle Royale
10:00 am
Downriver Rodeo
10:00 am
Top Rope Competition
10:00 am
MTB Quarter Century
10:00 am
Youth Obstacle Challenge
10:30 am
SUP Yoga
11:00 am
Short-Bike World Championships
11:00 am
Benefit of the Bees
11:00 am
Open Level Flow
11:30 am
Boatercross Competition: Finals
12:30 pm
All Levels Flow
1:00 pm
Youth Trail Race
1:00 pm
Owl Discovery
2:00 pm
Power Flow
2:30 pm
Rayland Baxter
3:00 pm
Dog Jog and 5K Trail Race
3:30 pm
Tuck Fest Aqua Rock
3:30 pm
Beginner Yoga
4:00 pm
Courtney Barnett
5:00 pm
Acro Yoga
5:30 pm